gwiazdki ze wstążki na choinkę i do dekoracji

Gwiazdki na choinkę

Gwiazdki na choinkę to, w okresie świąt Bożego Narodzenia, moja ulubiona dekoracja wszystkiego. Dekoruję nią stroiki świąteczne, wysypuję na parapet czy stół, a przede wszystkim nawlekam na nitkę i wieszam na choince.
W szkole podstawowej i liceum dzięki tym gwiazdkom wygrywałam wszystkie konkursy szkolne na najładniejszy stroik.

Jak robić gwiazdki na choinkę nauczyła mnie moja ukochana babci. Po której oprócz umiejętności robienia gwiazdek odziedziczyłam również imię. W Piotrkowie Trybunalskim, z którego pochodzi moja babcia, takie gwiazdki robili wszyscy, a na straganach i w sklepach można było kupić gotowe papierowe paski, równiutko przycięte gilotyną.
Z nierównej szerokości pasków nic nam nie wyjdzie.
Dzisiaj z pomocą przychodzą nam plastikowe wstążki, różnej szerokości i w niezliczonej ilości wzorów i kolorów.

Ponieważ każdy jest zachwycony tymi gwiazdkami postanowiłam przygotować DIY z instrukcją ich wyplatania.


Do dzieła!

Gwiazdki na choinkę ze wstążki

Bierzemy cztery paski wstążki, każdy ok. 30 cm długości. Na początku łatwiej jest gdy wstążka ma różne kolory z „prawej” i z „lewej” strony.

Zdjęcie nr 1

Każdy pasek składam na pół. Musimy zrobić do bardzo równo i dokładnie, bo inaczej nic nam z tego nie wyjdzie.  

Zdjęcie nr 2

Następnie biorę złożone paski i:
-drugi przekładam przez pierwszy,
-trzeci przez drugi,
-czwarty pasem przekładam w taki sposób, by przechodzi przez niego pasek nr 3,
-a pasek nr 4 przechodził przez pasek nr 1.

Zdjęcie nr 3

Zaciągam mocno i równo. Otrzymuję coś w rodzaju plecionki.

Zdjęcie nr 4

Żeby była stabilna z każdej pary pasków odginam jeden, a czwarty pasek przeplatam pod pierwszym(fot.4) i otrzymuję stabilną plecionkę jak na zdjęciu poniżej:

Zdjęcie nr 5

Kolejny krok to ramiona naszej gwiazdki.   Chwytam naszą plecionkę tak, by poszczególne paski wskazywały kierunki świata.

Zdjęcie nr 6

Górny prawy pasek zaginam pod spód, by powstał mały trójkącik (fot.1) Zaginam go ponownie, tym razem na wierzch i powstaje większy trójkącik (fot 2,3). Składam go na pół (fot 4). Stabilizuję go przewlekając pozostałą wstążkę jak na zdjęciu (fot 5). Pierwsze z ramion gwiazdki gotowe (fot 6).   Powtarzamy powyższe kroki
jeszcze trzy razy (obracając gwiazdkę zgodnie z ruchem wskazówek).  

Zdjęcie nr 7

Otrzymujemy plecionkę jak na zdjęciu nr 7 (fot 1) Odwracamy na drugą stronę (fot 2) i ponownie składamy ramiona gwiazdki według instrukcji na zdjęciu nr 6.

Zdjęcie nr 8

Osiem ramion gwiazdki już gotowych. Teraz musimy nadać jej trójwymiarowość. Zaczynamy od odgięcia pasków w drugą stronę (tak jakby zmienić ich kierunek). Jak na zdjęciach poniżej.  

Zdjęcie nr 9

Następnie odwracamy gwiazdkę na drugą stronę i również odginamy paski.  

Zdjęcie nr 10

Przystępujemy do zawinięcia kolejnego ramienia. Łapiemy jeden z pasków i zaginamy na wierzch , równiutko, by powstał mały trójkącik (fot 1, zdj 11).

Zdjęcie nr 11

Resztę paska wsuwamy, nie za mocno, pod kolejny pasek (fot 2- zdj nr 11). Tak by powstał trójwymiarowe ramie (fot 1 – zdj nr 12).

Zdjęcie nr 12

Powtarzamy tę czynność ze wszystkimi paskami (fot 2).   Odwracamy na drugą stronę i zaplatamy wszystkie paski.       Otrzymaliśmy plecionkę, która już prawie jest gwiazdką. Jeszcze tylko potrzebujemy przyciąć za długie paski.   Świetnie sprawdzają się malutkie nożyczki z prostymi ostrzami.  

13

Piękne gwiazdki gotowe!

Gwiazdki na choinkę z kolorowych wstążek lub z papierowych pasków

  Gwiazdki nawleczone na nitkę wieszam na choince lub ozdabiam nimi stroik. Różnokolorowe, rozsypane nad kominkiem, czy na komodzie, ewentualnie z lampkami też są świetną dekoracją 😀  

JEŚLI COŚ JEST NIEJASNE, PYTAJCIE ŚMIAŁO!!!
I OCZYWIŚCIE POCHWALCIE SIĘ SWOIMI GWIAZDKAMI TU LUB OZNACZAJĄC MNIE NA INSTAGRAMIE @figasmakiem.pl


Miłego plecenia,

Więcej pyszności: